Neden Arsa Almak Bir Yatırım Fırsatıdır?

Yatırım denilince akla gelen fikirlerden biri arsa satın almaktır. Bunun sebebi yıllar sonra arsanın değerlenecek olması veya topraktan satın alınan arsa üzerine bina inşa edilip dairelerin satışa çıkarılabilir olmasıdır. Bir diğer arsa üzerinden yatırım fırsatı ise geniş araziyi tarım sektörü ile ilgilenerek geliştirmek ve ticarete işi dökmektir. Arsa satın almanın tek dezavantajı diğer yatırım koşullarına göre uzun vadede kâra geçiyor olmasıdır. Arsayı satın alıp gayrimenkul alanında geliştirmek istiyorsanız imar faaliyetlerini de sıkı takip ediyor olmalısınız.

Arsanın imar izninin bulunması yatırım fırsatını arttırırken imara açık olmayan arazinin çok bir getirisi olmayacaktır. Arsa satın alınırken dikkat edilmesi gereken belli başlı faktörler vardır. Bunlardan bir tanesi arsanın hukuki kaydının olup olmamasıdır. Üzerinde haciz gibi cezai hükümlerinin olmaması da önemli bir noktadır. Yatırım yapmadan önce bölgenin konumu veya getirisi hakkında detaylı araştırma yapılması yatırım alanında önemli bir husus olacaktır. Arsa almak ne kadar karlı bir iş gibi gözükse de öncesinde ciddi araştırma gereken bir yatırım türüdür.

Arsa Satın Almak için Yapılması Gerekenler

Belirlenen arsanın satın alma işlemi sırasında alınacak olan arsanın tapu fotokopisi ile arsanın bulunduğu belediyeye müracaat edilmesi gerekmektedir. Bu esnada alıcı tarafından vekâlet sahibi kişi katılması uygun görülmemektedir. Bizzat devir teslim işlemi olduğu için daha sonra oluşabilecek sorunların önüne geçmek için tarafların bizzat müracaatı işi kolaylaştıracaktır. Tapu dairesine gidilerek gereken belgelerin temini sonrası onaylanan arsa tapu satış işlemi tamamlanır. Tapu dairesi için gerekli olan belgeler şunlardır:

  1. 1 adet vesikalık fotoğraf. 6 aydan önce çekilmiş olması önemlidir.
  2. Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi birlikte bulundurulmalıdır.
  3. Arsanın tapusu ve eğer varsa ipotek evrakları

Bu belgeler alıcı ve satıcıdan orta istenir. İki tarafta nüfus cüzdanı fotokopisini ve fotoğrafını getirmekle yükümlüdür. Satış esnasında vekil de satıcı yerine katılım gösterebilmektedir. Bunun yanında arsa satın alınma işlemi gerçekleşmeden önce alıcının dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar alıcı ve satıcı arasında olup tapu işlemleri sırasında herhangi bir uyarı yapılmamaktadır. Tüm yükümlülük taraflar arasındadır.

Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Arsaya yatırım yapmak isteyen yatırımcılar tapu işlemi bittikten sonra satın aldığı arsa üzerinde tüm haklara sahiptirler. İsterseniz bu süreçten sonra arsayı uzun vadede bekleterek kâra dönüştürebilirsiniz. Bundan kasıt fabrikalaşma içerisinde olan şirketlerin arsayı yerine göre 3 veya 5 katına kadar satın almak istemesidir. Bir diğer yatırım yöntemi ise arsa üzerine inşa edilen birkaç dairenin kiralanması veya satışa çıkarılmasıdır. Bu alternatif ile daire satarak tek seferde yüklü miktarda para kazanabilirken daire kiralayarak sürekli ve devamlı bir kazanç elde edebilirsiniz.

Diğer ve en meşakkatli durum olan arsa üzerine tarım sektörü kurma alternatifi, yine arsa yatırım tavsiyeleri arasındadır. Ciddi işgücü ve emek isteyen bu yatırım yöntemi diğer fikirlere oranla daha sürekli ve devamlı para kazanma yöntemidir. Bu alternatifte az para ile yatırım söz konusu değildir çünkü arsa satın alındıktan sonra tarım için gerekli olan araçlar satın alınacaktır. Satın alınan araçlar için çalışacak işçi alımı da yapılması gerekecektir ve bu da arsa yatırımı içinde tarım yatırımını da beraberinde getirecektir.

Arsaya Yatırım Yapmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmelidir?

Satın alınacak olan arsanın müstakil mi yoksa hisseli mi olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Belediyeden imar durumunun öğrenilmesi gerekmektedir. Alacağınız arsanın yerinin ve alanının size söylenen şekillerde mi olduğunu teyit etmeniz gerekmektedir çünkü bu konuda da sorun yaşanmaktadır. Öncesinde detaylı araştırma yapılmalıdır. Arsanın tapusunun geçerliliği ilgili makamlardan araştırılıp teyit edilmelidir.

Arsanın bağlı olduğu belediyeye müracaat ederek arsa üzerinde hukuki bir sürecin olup olmadığı öğrenilmelidir. Arsa tapusunun güncel olup olmadığına dikkat edilmelidir. Tapuda tarla mı arsa mı yazdığına dikkat edilmelidir. Arsayı hangi alternatif için alıyorsanız yani arsa yatırım önerileri arasından hangilerini kullanacaksanız bu seçeneğe uygun olup olmadığı araştırılmalıdır.  Arsa üzerinde bulunan herhangi bir yapı varsa bu yapının hukuki durumu araştırılmalıdır. Resmî bir yapılanma olup olmadığı öğrenilmelidir. Bu durumun öğrenilmesi, bundan önceki sorunların teyit edilmesi sonrasında alıcı veya satıcının mağduriyetinin giderilmesi için gereklidir. Özellikle alıcı için önemli olan bu noktalar geri dönüşü olmayan problemlerin önüne geçmede yardımcı olacaktır.

Arsaya Yatırım Yapılır Mı?

Eğer bir yatırım yaptıktan sonra bu yatırımdan kazandığım kazanç bana ne kadar kârla döner diyorsanız arsa yatırımı sizin için doğru bir seçenek. Yatırım esnasında üzerinde durulması ve önceden önlem alınması yatırdığınız paranın değer kazanmasında geri dönüşlü olacaktır. Arsa yatırımı diğer yatırım türlerine göre zarar yapması zordur. Gerekli veya hedeflenen değeri kazanmasa dâhi sizi zarara uğratmayacaktır.

Arsa almak istiyorsanız Hepsiemlak, satın almak istediğiniz arsa kriterlerine uygun seçenekleri farklı ilanlardan bir araya getirerek sizin seçiminize sunmaktadır. Bu hususta siteden yardım almanız yatırım sürecinde size destek olacaktır.